Ojczysty jest czysty - Dzień Języka Ojczystego

21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

Na datę obchodów wybrano 21 lutego dla upamiętnienia wydarzenia z 1952 r., kiedy to w stolicy Bangladeszu Dhace pięciu studentów zginęło podczas demonstracji. Domagali się oni uznania ich języka ojczystego–bengalskiego, za jeden z dwóch urzędowych języków ówczesnego państwa Pakistan.

Obecnie na świecie używa się 6-7 tys. języków.

"A nade wszystko szanuj mowę Twą ojczystą.

Nie znać języka swego - hańbą oczywistą".

F. K. Dmochowski

Mottem tegorocznego Dnia Języka Ojczystego w naszej szkole były powyższe słowa znanego publicysty. W czasie pierwszej lekcji nauczyciele czytali uczniom utwór liryczny, fragment prozy i wesołe wierszyki dotyczące gramatyki.

W przerwach międzylekcyjnych zespoły uczniowskie przeprowadzały sondę: ,,Najpiękniejsze słowo w języku polskim”, zdecydowana większość społeczności szkolnej odpowiedziała, że tym słowem jest - MIŁOŚĆ.

Wielkim zainteresowaniem cieszyła się wystawa: ,,Wzorowe zeszyty naszych uczniów”. Oglądający mieli możliwość podziwiać kaligrafię i estetykę zeszytów.

W poradni językowej uczniowie mogli zaczerpnąć wiedzy na temat języka polskiego. Korzystali ze słowników, poradników, encyklopedii i leksykonów.

W świetlicy zorganizowano quiz sprawdzający znajomość wiedzy z zakresu gramatyki, ortografii, poprawności interpretacji związków frazeologicznych i interpunkcji.

Dzieci brały udział w zabawach m. in.: „ Mistrz czytelnictwa” i „Wierszyki łamiące język”, które miały na celu rozbudzenie zainteresowań czytelniczych, doskonalenie techniki czytania, promowanie poprawnej wymowy, kształtowanie wrażliwości na piękno języka polskiego.

Na wystawkach w budynku A i B umieszczono informacje dotyczące języka ojczystego i jego ochrony przed nadmiernym używaniem obcych słów, piętnowano wulgaryzmy.

We współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Wilczynie zorganizowano warsztaty recytatorskie. Po skończonych zajęciach chętni uczniowie, nauczyciele i rodzice wzięli udział w warsztatach , które prowadziła pani Elżbieta Gierasimow- Zakowany, juror konkursów recytatorskich i wieloletni instruktor ds. recytacji w Konińskim Domu Kultury. Spotkanie było bardzo ciekawe, przybliżyło tajniki poprawnej polszczyzny, recytacji i emisji głosu

W marcu odbędą się warsztaty dziennikarskie, w czasie których wystąpi redaktor i fotoreporter lokalnej gazety.