Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Wilczynie

Kalendarium

Czwartek, 2024-05-02

Imieniny: Longiny, Toli

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 1374827
  • Do końca roku: 243 dni
  • Do wakacji: 50 dni

Finał patriotycznego projektu edukacyjnego ,,Polacy-Ojczyźnie”

Od 11 listopada 2017r. społeczność naszej szkoły podejmowała się różnorodnych przedsięwzięć związanych z obchodami 100-lecia niepodległości Polski. 


Nastąpiła wtedy prawdziwa celebracja Roku dla Niepodległej. W tym czasie wiele się nauczyliśmy i wiele wspólnie przeżyliśmy, radowaliśmy się niepodległością naszej Ojczyzny. 

26 października w godzinach popołudniowych uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz zaproszeni goście uczestniczyli w uroczystym podsumowaniu projektu edukacyjnego ,,Polacy-Ojczyźnie”. Pani Aleksandra Szczepaniak przedstawiła w formie prezentacji multimedialnej zrealizowane zadania projektu .

W podniosłą atmosferę uczczenia Mieszkańców Gminy Wilczyn, którzy oddali życie w czasie II wojny światowej za Niepodległą Ojczyznę wprowadził nas film pt. ,,Niemiecki obóz zagłady w Dachau”. 

Krewni lokalnych bohaterów przybyli do naszej szkoły, aby opowiedzieć ich historie będące unikalnym i bezcennym skarbem dla miejscowego środowiska. 

Pani Janina Błaszczyk złożyła świadectwo o swoim teściu Stanisławie Błaszczyku - żołnierzu Wojska Polskiego zamieszkałym w Zygmuntowie. Pan Stanisław Błaszczyk brał udział w działaniach wojennych na wschodzie Polski. Dostał się do sowieckiej niewoli. Został zesłany do Kazachstanu i tam zmarł. Rosjanie proponowali mu przyjęcie obywatelstwa rosyjskiego, lecz On te propozycje stanowczo odrzucił. Zmarł jako polski patriota na nieludzkiej ziemi.
Pan Kazimierz Andrzejak przybliżył nam postać swojego stryja ks. Franciszka Andrzejaka Proboszcza Parafii pw. św. Urszuli w Wilczynie, który pasterzował parafianom na początku II wojny światowej. Ks. Franciszek Andrzejak nie chciał współpracować z Niemcami. W wyniku stanowczej odmowy został aresztowany i wywieziony do niemieckiego obozu w Dachau. Tam zmarł z powodu wyniszczającej choroby.

Kolejnym punktem spotkania było oddanie hołdu 23 Mieszkańcom Gminy Wilczyn, którzy złożyli życie na ołtarzu Ojczyzny. Polacy-Ojczyźnie oddali to, co najważniejsze – życie, a my staramy się przywrócić pamięć o tych osobach.
Uroczystość wzbogacił program artystyczny sławiący naszą Ojczyznę. 

Patriotyczne spotkanie pokoleń zakończyło się oglądaniem pokłosia projektu (licznych wystaw), braterskimi rozmowami i podwieczorkiem.

Wierzymy, że podejmowane zadania w czasie realizacji projektu ,,Polacy-Ojczyźnie” przyczynią się do kształtowania tożsamości narodowej młodych ludzi. Wzmocnią ich więzi ze społecznością lokalną i Ojczyzną, rozbudzą patriotyzm i obywatelską odpowiedzialność, która będzie owocować w dalszym życiu. 

Przypominanie o wydarzeniach i ludziach z historii Polski, kultywowanie rocznic, pamięć o grobach patriotów jest nierozerwalnie związane z troską o zachowanie wolności. Tworzy patriotyczne, otwarte i demokratyczne społeczeństwo w rodzinie europejskiej.

Rok dla Niepodległej inspiruje do podejmowania wielu inicjatyw dla dobra wspólnego naszej ukochanej Ojczyzny.