Szukamy Polskich Bohaterów na obrazach – Wycieczka do Muzeum Narodowego we Wrocławiu

19 października uczniowie klasy 8a, 8b,8c i 7b w ramach projektu Polacy-Ojczyźnie uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Wrocławia.

Była to kolejna wycieczka, która wpisywała się w cykl wyjazdów organizowanych w roku obchodów 100 lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Uczestnicy brali udział w lekcji pt,, Wątki patriotyczne w sztuce” organizowanej przez muzeum. Zapoznali się z wątkami niepodległościowymi zawartymi w obrazach polskich malarzy.  Dowiedzieliśmy się ,że w ramach obchodów udostępnione będzie wybitne wielkoformatowe płótno Jana Styki ,,Polonia”.

Mieliśmy okazję obejrzeć Skarb Średzki uważany za najcenniejsze arcydzieło średniowieczne sztuki złotniczej: złotej korony kobiecej. Uważa się, że jest to najcenniejsze z znalezisk w Europie w XX wieku. Skarb został wypożyczony muzeum z okazji 30 lecia odkrycia.

Po zakończonej lekcji poszliśmy złożyć hołd pod pomnik Ofiar Zbrodni Katyńskiej(Pomnik ofiar Katynia, Miednoje, Charkowa, więźniów obozów Ostaszków, Starobielsk, Kozielsk). Przypomnieliśmy w tym miejscu naszych gminnych bohaterów, którzy zginęli w obozach w Rosji miedzy innymi Teofila Marchlewskiego zamordowanego w Ostaszkowie i Stanisława Błaszczyka, który zginął w obozie w Kazachstanie. Pomnik znajduje się nieopodal muzeum. Został odsłonięty w 2000 roku m.in. przez Andrzeja Przewoźnika polskiego historyka, sekretarza generalnego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, który zginął lecąc do Katynia w katastrofie Smoleńskiej.

Wyjazd zakończyliśmy spacerem ulicami Starego Rynku.