Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Wilczynie

Kalendarium

Piątek, 2024-05-17

Imieniny: Brunony, Sławomira

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 1384606
  • Do końca roku: 228 dni
  • Do wakacji: 35 dni

Wycieczka do Lichenia

6 października 2018 roku uczniowie szkoły podstawowej wraz z opiekunami wyruszyli na wycieczkę do Lichenia. 

Celem wyjazdu było zwiedzenie miejsca kultu Maryjnego i jednocześnie miejsca związanego z historią Polski.

Po przyjeździe na parking dzieci usłyszały historię źródełka, z którym związane są liczne uzdrowienia, a potem zgromadziliśmy się przed domem, w którym w czasie wizyty w Licheniu, w czerwcu 1999 r. dwie noce spędził patron naszej szkoły - święty Jan Paweł II. Kolejnym punktem naszego zwiedzania był kościół pod wezwaniem św. Doroty, w którego ołtarzu przez 150 lat znajdował się łaskami słynący wizerunek Matki Bożej z orłem białym na piersiach. Z kościoła udaliśmy się w kierunku Kaplicy św. Krzyża, która położona jest w dolnej części kościoła Matki Bożej Częstochowskiej. Można do niej wejść od strony Golgoty. W ołtarzu znajduje się krucyfiks, z którego losami związana jest niezwykła historia. Podczas II wojny światowej, w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Doroty, hitlerowcy urządzili szkołę dla chłopców z obozu Hitlerjugend. Młodych Niemców zaprawiano w okrucieństwie. Ci, którzy pamiętają tamte czasy mówią, że szczególnie wyróżniała się w tym Berta Bauer – wychowawczyni chłopców. Któregoś dnia, w lipcu 1944 roku, chcąc pokazać swoim wychowankom, że nie ma Boga, zgromadziła ich wszystkich przed kaplicą cmentarną. Następnie wymierzyła z pistoletu i strzeliła do krucyfiksu, który znajdował się nad wejściem do kaplicy. Powiedziała: Gdyby Bóg istniał, powinien natychmiast mnie ukarać. Kilka godzin później, kiedy jechała na stację kolejową do Konina, przelatujący samolot ostrzelał jej wóz. Zginęła na miejscu.Wiele lat po wojnie znieważony krzyż, z wyraźnymi śladami po kulach, zawisł w ołtarzu Kaplicy Świętego Krzyża. Krucyfiks cieszy się ogromną czcią wiernych. 

Z kaplicy wyruszyliśmy w kierunku bazyliki, do której 2 lipca 2006 r. przeniesiono Cudowny Obraz Matki Bożej Licheńskiej z kościoła parafialnego św. Doroty . W bazylice pokłoniliśmy się Matce Bożej, a następnie poszliśmy do Kaplicy św. Jana Pawła II, w którym znajdują się liczne pamiątki, a także relikwie papieża.

Ostatnim punktem w Licheniu było Muzeum Ks. Jarzębowskiego. Kolekcja w muzeum najpierw zgromadzona była na obczyźnie. Emigrantom zapewniała więź pomiędzy tym, co widzialne, obecne – codziennością emigracyjnej rzeczywistości a tym, co niewidzialne, nieobecne – historyczną przeszłością i wiarą w odzyskanie niepodległości ojczyzny. Wiele pamiątek ofiarowanych przez Polonię do muzeum miało niewielką wartość zabytkową, za to posiadało ogromny ładunek emocjonalny. Dawały one świadectwa emigracyjnych losów, doznanych krzywd. Muzeum Ks.Józefa Jarzębowskiego w Licheniu Starym jest kontynuacją utworzonego w 1925 r. Muzeum przy Zgromadzeniu Księży Marianów na Bielanach w Warszawie, przeniesionego po II wojnie światowej do Fawley Court w Wielkiej Brytanii, gdzie prowadziło działalność od 1953 r. do 2006 r. Mieści się na dwóch piętrach w północnej części bazyliki. Muzeum jest podzielone tematycznie. Jedno piętro zajmują eksponaty poświęcone historii Polski, a drugie skarbczyk starej książki, sala sztuki sakralnej a także galeria grafiki i rysunku. 

 Pełni wrażeń wyruszyliśmy do Grąblina na posiłek, a później do Kina Centrum w Koninie na wzruszający film Mała stopa.

Wycieczka zapisała się w naszej pamięci i w naszych sercach.