Czytaliśmy ,, Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego i Antologię Niepodległości

Tegoroczne Narodowe Czytanie nawiązywało do 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

12 września o godzinie 9.00 uczniowie, nauczyciele, rodzice i zaproszeni goście zasiedli do czytania fragmentów ,, Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Wybrane teksty dotyczyły patriotyzmu Polaków przedstawionych w utworze. Inspiracją dobrania tekstów był list Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej skierowany do rodaków w którym czytamy : ,, (…) chcę, aby przesłanie Żeromskiego wzbogaciło program obchodów i wydarzeń o niezwykle istotny i potrzebny element krytycznej refleksji nad dziejami ojczystymi. Niech z kart jego powieści przemówią do nas i ożyją na nowo dyskusje o wymarzonych „szklanych domach” i sielska atmosfera Nawłoci. Ale nade wszystko niech Przedwiośnieprzypomina o stale aktualnej potrzebie budowania Polski opartej na zasadach sprawiedliwości, równości i solidarności, które są najmocniejszym fundamentem siły i bezpieczeństwa państwa i narodu”.

Drugą lekturą czytaną przez nas była Antologia Niepodległości, której fragmenty mieliśmy zaszczyt przeczytać. W ten sposób odpowiedzieliśmy na apel Prezydenta, który w dalszej części listu napisał: ,, Zachęcam jednocześnie do czytania Antologii Niepodległości, przygotowanej z myślą o tym jubileuszowym roku. Prezentuje ona powstałe na przestrzeni wielu wieków utwory, zaliczane do kanonu polskiej literatury patriotycznej. Ufam, że wraz z Narodowym Czytaniem stanie się inspiracją do podejmowania wciąż na nowo debaty o sprawach Ojczyzny, o dawnej i o przyszłej Rzeczypospolitej. I jeżeli te nigdy niekończące się rodaków rozmowy umocnią w nas, współczesnych, poczucie wspólnoty, umocnią ducha i zachęcą do jeszcze lepszej pracy na rzecz dobra wspólnego, będzie to najlepszy możliwy sposób uczczenia i owoc jubileuszu”.

Narodowe Czytanie 2018 zostało uatrakcyjnione wiązanką piosenek patriotycznych i prezentacją multimedialną.
Całość dopełniło spotkanie międzypokoleniowe.