Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Wilczynie

Kalendarium

Piątek, 2024-05-17

Imieniny: Brunony, Sławomira

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 1384416
  • Do końca roku: 228 dni
  • Do wakacji: 35 dni

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Dzień Języka Ojczystego jest okazją do pokazania młodym Polakom jak ważny był język polski w utrzymaniu tożsamości narodowej.


Obchody Dnia Języka Ojczystego rozpoczęliśmy od czytania na pierwszej lekcji fragmentów utworów o tematyce patriotycznej. Na szkolnych korytarzach usytuowane były poradnie językowe, gdzie można było zasięgnąć informacji na temat pisowni wyrazów, ich znaczenia oraz poznać wyrazy bliskoznaczne i związki frazeologiczne. 

Zwieńczeniem obchodów była niecodzienna lekcja, na którą przybyli uczniowie, zaproszeni goście i rodzice. W nastrój lekcji wprowadziła nas piękna dekoracja i scenografia. Uczeń kl. III c Szymon Mroczkowski przybliżył nam istotę święta i zaprosił na lekcję, której temat brzmiał: Z tej mowy jak ze źródła czerpiesz siłę swą.

W rolę nauczyciela języka polskiego wcielił się pan Daniel Rosiński, a uczniami byli: Dawid Wawrzyniak, Oliwia Lewandowska, Katarzyna Rybarczyk, Kacper Pyrzyński i Karina Ciesielska - wszyscy z kl. VII b oraz Julia Nowakowska kl. II a.

Uczniowie przeszli ewolucję, od ucznia nieświadomego swoich kompetencji językowych i patriotycznych do ucznia posługującego się poprawną polszczyzną i znającego historię mowy polskiej. Bardzo trudne zadanie miała Wiktoria Lewandowska z klasy VII b, grając rolę mowy polskiej ukazywała wszystkim, czym jest język polski w życiu naszego narodu i jak należy o niego dbać. 

Grupa uczniów z klasy III a: Szymon Michalski, Gracjan Przebieracz, Jakub Świątek i Maciej Kuśmierczak oraz Oliwia Wojtasik - przejmująco zagrała rolę dzieci strajkujących we Wrześni w 1901 r.

Utwory muzyczne w wykonaniu: Agnieszki Śmigielskiej, Wiktorii Bejenki, Pauliny Adamczyk, Karoliny Adamczyk, Oliwii Wojtasik oraz Szymona Mroczkowskiego swoją wymową wzruszały do łez.

Całość dopełniona była znakomitą oprawą filmową, która przeniosła nas w odległe lata historii Polski. Filmy ukazywały także właściwy stosunek do mowy polskiej używanej współcześnie. W obsługę techniczną wydarzenia zaangażował się Wiktor Stefański z kl. VII c.

Prelekcję o roli języka polskiego podczas zaborów wygłosiła p. Małgorzata Hoffman – przedstawicielka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie.