Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Wilczynie

Kalendarium

Piątek, 2024-05-17

Imieniny: Brunony, Sławomira

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 1384372
  • Do końca roku: 228 dni
  • Do wakacji: 35 dni

Mamy Niepodległą!

Święto Niepodległości miało wyjątkowy charakter, bowiem rozpoczynało obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.


Od rana na ulicę Wilczyna wyruszyli uczniowie z opiekunami, aby życzyć przechodniom radosnego świętowania i przypinać im biało – czerwone kokardki.

Punktem inaugurującym akademię w tym szczególnym dniu był film przygotowany przez IPN prezentujący drogi Polski do odzyskania pełnej niepodległości. 

Nie lada atrakcją była obecność żołnierza Wojska Polskiego – reprezentanta Wojskowej Komendy Uzupełnień w Inowrocławiu, który przybliżył dzieciom i młodzieży charakter pracy tej instytucji, ale przede wszystkim zwrócił uwagę na naczelną rolę żołnierzy, jaką jest obronność kraju. 

Główna część uroczystości obfitowała w fakty historyczne okraszone wierszami i pieśniami patriotycznymi, w których wykonanie włączyli się licznie zgromadzeni goście, korzystając z wydanych na tę okoliczność śpiewników. Wszystkie utwory ukazywały niezłomność narodu polskiego w walce za ojczyznę, zaś, jako tło służyła ciekawa prezentacja multimedialna.

Niezwykle podniosłego tonu uroczystości dodali nasi harcerze wnosząc flagę państwową, której długość – 966 cm, symbolizowała datę chrztu Polski ( flaga ta będzie nam towarzyszyła podczas obchodów odzyskania niepodległości przez cały rok). W ten widowiskowy sposób zakończono tę przepiękną lekcję historii.

Finałem Święta Niepodległości była uroczystość środowiskowa, która rozpoczęła się Mszą Świętą w kościele pw. św. Urszuli w Wilczynie. Po jej zakończeniu orkiestra dęta GOK w Wilczynie poprowadziła orszak pod pomnik, gdzie złożono kwiaty i oddano hołd poległym za wolność.

Następnie mieszkańcy Gminy Wilczyn i władze samorządowe zgromadzili się w Gminnym Ośrodku Kultury w Wilczynie, aby obejrzeć program artystyczny w wykonaniu naszych uczniów i wspólnie cieszyć się z odzyskania niepodległości w 1918 roku.