Innowacyjny dzień nauki

21 października 2021 r. po trzech godzinach lekcji uczniowie zainteresowani techniką i informatyką z klas VII-VIII kontynuowali naukę inaczej niż zwykle.

Czwarta lekcja: technika-informatyka

Pojechaliśmy do Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Różannie. W szkole powitał nas Pan dyrektor Piotr Błaszczyk i uczniowie klasy VII-VIII. Krótko zostaliśmy wprowadzeni w specyfikę szkoły, a tamtejsza młodzież zaprosiła nas na lekcję techniki i informatyki.

Chłopcy realizowali lekcje techniki. Z nowo poznanymi kolegami pracowaliśmy, w doskonale wyposażonej pracowni zajęć technicznych, pod czujnym okiem nauczyciela techniki Pana Piotra Błaszczyka. Celem zajęć było własnoręczne wykonanie breloka do kluczy. Zostaliśmy intensywnie przeszkoleni w zakresie BHP, zaprojektowaliśmy brelok i wykonaliśmy rysunek techniczny.

Następnie nadeszła faza realizacji projektu. Mocno skupieni posługiwaliśmy się narzędziami i obsługiwaliśmy urządzenia potrzebne do wykonania użytecznego przedmiotu.

Satysfakcja z pracy technicznej była ogromna, gdy spod naszej ręki wyszedł całkiem ładny brelok.

Pan nauczyciel zachęcał nas do interesowania się techniką i życzył nam, żebyśmy w przyszłości zostali inżynierami.

Dziewczęta z naszej szkoły z Panią Marią Wesołowską udały się na lekcję informatyki.

Dziewczęta przeprowadziły zajęcia z programowania wykorzystując zestawy do programowania Scottie Go ! i Be Creo. Satysfakcja była ogromna, ponieważ uczniom z nowo zaprzyjaźnionej szkoły bardzo podobała się wspólna nauka programowania. Nasi koledzy okazali się bardzo zdolnymi uczniami, po chwili sami już potrafili tworzyć programy.

Na zakończenie pobytu w szkole w Różannie zwiedziliśmy sale lekcyjne. Duże wrażenie wywarła na nas nowoczesna sala informatyczna, sala klasy pierwszej z domkiem sceną do zabawy i występów oraz sala letnia do zajęć lekcyjnych na dworze.

Obdarowani ciepłymi słowami i torbami słodyczy, pożegnaliśmy szkołę z pasją i niezwykłym klimatem i wyruszyliśmy w dalsza drogę.

Przerwa międzylekcyjna

Przerwę spędziliśmy Chacie Wiejskiej w Kwieciszewie. Z zaciekawieniem oglądaliśmy dom z drewna i eksponaty będące wyposażeniem w dawnych wiejskich mieszkaniach.

Skosztowaliśmy staropolskich potraw, a wesołe rozmowy umilały nam czas.

Piąta lekcja - historia

Na tę lekcję udaliśmy się do Klasztoru Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów w Mogilnie(obiekt jest rekomendowany do zwiedzania przez Ministerstwo Edukacji i Nauki)

Pan przewodnik arcyciekawie przedstawił nam historię klasztoru, splatającą się z historią Polski. Z zapartym tchem słuchaliśmy recytacji tekstów patriotycznych.

Rozpoznawaliśmy style architektoniczne i omawialiśmy dzieła artystyczne znajdujące się w klasztorze.

Szósta lekcja - wychowanie fizyczne

Po wytężonej pracy umysłowej był czas na ruch i wysiłek fizyczny, tak bardzo potrzebny młodemu człowiekowi do właściwego rozwoju. Lekcję wychowania fizycznego odbyliśmy w Krytej Pływalni w Mogilnie. Instruktaż bezpieczeństwa i ćwiczenia rozgrzewające przygotowały nas do korzystania z basenów. Niektórzy pływali w dużym basenie, inni relaksowali się w małym lub jacuzzi. Świat wodnych zabaw był do naszej dyspozycji.

Wracając do domów, wspominaliśmy atrakcyjne lekcje. Doszliśmy do wniosku, że uczyć możemy się wszędzie, tylko trzeba mieć serce, uszy i oczy otwarte na nową wiedzę.

Natalia Targas 7d

Filip Raczyński 7d